W menu Magazyn możemy:
Dodawać materiały i towary jako pozycje magazynowe,
wprowadzić bilans otwarcia towarów na magazynie (stany magazynowe),
zarejestrować towary (jeśli towary nie są wprowadzane poprzez fakturę zakupu),
zarejestrować wyroby gotowe poprzez dodanie receptury,
wprowadzić na magazyn materiały przeznaczone do produkcji,
wprowadzić różnice inwentaryzacyjne.
wydać materiały na zużycie własne materiałów – koszt firmy.
Możesz również wprowadzać bilanse otwarcia, zwiększenia i zmniejszenia stanów, na które nie ma faktury, przesunięcia międzymagazynowe oraz przygotowywać różnego rodzaju raporty powiązane ze stanem magazynowym.
Artykuły/Usługi
Artykuły są niezbędne do rejestrowania faktur sprzedaży oraz zakupu, a także w transakcjach magazynowych. Lista artykułów może być taka sama dla faktur sprzedaży, zakupu oraz transakcji magazynowych. Jednakże możliwe jest ich filtrowanie w zależności od aktywności.
Artykuły przy wprowadzaniu faktur są wybierane według kodu. Dlatego też, system kodów artykułów musi być zdefiniowany przed rozpoczęciem pracy w programie. Dobrze przygotowana lista artykułów ułatwia wprowadzanie faktur sprzedaży i zakupu, a także transakcji magazynowych. Długość kodu artykułu nie powinna przekraczać 20 znaków.
Artykuły dzielimy na cztery grupy: usługi, produkty, pozycje magazynowe, podział kosztu na produkt magazynowy.
Artykuły typu usługa, produkt są używane w sytuacjach, kiedy nie jest ważny stan magazynowy ich ilości. Artykuł typu pozycja magazynowa używany jest w celach kontroli stanu magazynowego. Typ Podział kosztu na pozycje magazynowe stosowany jest w momencie gdy chcemy podwyższyć wartość towaru na magazynie o dodatkowe koszty uboczne np. transport. Na podstawie wszystkich rodzajów artykułów mogą być przygotowane raporty.
Artykuły sprzedaży
Artykuły, które są aktywne w Sprzedaż, w karcie danego artykułu, pojawią się w liście rozwijanej podczas dodawania artykułów w fakturach sprzedaży.
W ustawieniach początkowych programu istnieje kilka artykułów sprzedaży, aczkolwiek w celu ułatwienia dodawania faktur sprzedaży warto dodać artykuły odpowiadające prowadzonej przez siebie działalności. Przed dodaniem artykułu sprzedaży sprawdź plan kont i dodaj konta przychodowe wedle potrzeby.
Jeżeli faktury sprzedaży wystawiane są na różne usługi, każdy artykuł może stanowić oddzielną usługę. Te same konto przychodu może być użyte dla różnych artykułów.
Uwaga!
Jeśli produkty lub usługi podlegają pod podział wg kodów GTU załóż kartę artykułu lub usługi dla każdego artykułu z innym kodem GTU.
Oddzielnie powinny zostać dodane artykuły sprzedaży, które różnią się stawką VAT (poza pozycjami magazynowymi). Jeżeli ten sam artykuł występuje z różnymi stawkami VAT, nie musisz wprowadzać go podwójnie, ale na pewno będzie łatwiej jak dodasz kilka artykułów np. w podziale na usługi kraj, lub usługi WDU, z różnymi stawkami VAT aby nie pomylić się podczas wystawiania dokumentu sprzedaży.
Aby dodać artykuł sprzedaży przejdź do: Sprzedaż > Artykuły > Nowy artykuł sprzedaży. W ten sposób otworzy się karta artykułu.
Kod – wprowadź nazwę skróconą artykułu.
Nazwa – opis usługi/produktu, który pojawi się na fakturze.
Kod EAN – jeśli znasz kod EAN danego produktu lub usługi możesz o uzupełnić.
Kod GTU – jeśli towar lub usługa podlega pod kody GTU, wybierz kod tutaj.
Rodzaj – wybierz Produkt, Usługa lub Pozycja Magazynowa. Jeżeli śledzisz zmiany stanu na magazynie danego artykułu to wybierz ostatnią opcję (Pozycja magazynowa).
Aktywny w – wybierz transakcje, w których dany artykuł może być użyty.
Sprzedaż – tylko w dokumentach sprzedaży,
Sprzedaż + Zakupy – dokumenty sprzedaży oraz dokumenty zakupu,
Nieaktywny – artykuł nie jest używany.
Grupa artykułu – jeśli są utworzone grupy artykułów, możesz ustawić domyślną grupę w karcie artykułu.
Jednostka miary – wybierz jednostkę miary dla danego artykułu. Możesz dodać własne jednostki miary przechodząc do Ustawienia > Ustawienia ogólne > Jednostki miary. Możesz również dodać brakującą jednostkę bezpośrednio na liście miar do wyboru poprzez kliknięcie Dodaj.
Cena sprzedaży – jeśli cena jest stała i się nie zmienia, wprowadź ją w tym miejscu. Na fakturze sprzedaży można zmienić cenę sprzedaży w razie potrzeby. Jeżeli cena sprzedaży danego artykułu jest zmienna, nie wprowadzaj Ceny sprzedaży ani Ostatniej ceny zakupu.
Rabat % – wysokość rabatu przypisanego danemu artykułowi w procentach, dodany jako domyślny na fakturze. Wysokość rabatu % może być zmieniona na fakturze.
Konto sprzedaży - zależy od rodzaju artykułu oraz aktywności. W programie można ustawić konta domyślne przechodząc do Ustawienia > Ustawienia finansów > Konta domyślne. W związku z tym, że możliwe jest wskazanie tylko jednego konta sprzedaży w ustawieniach domyślnych, ustawienia domyślne konta mogą nie być dogodne w przypadku dodania nowych kont. Dlatego też, sprawdź konta podczas przygotowywania nowych kont.
Jeżeli rodzaj artykułu to Usługa lub Produkt, wybierz odpowiednie konto z planu kont sprzedaży dla artykułu sprzedaży.
Jeżeli rodzaj artykułu to Pozycja magazynowa, wybierz również konto zapasów (magazynu) oraz konto kosztów sprzedaży.
Program wykorzystuje przypisane konta do tworzenia automatycznych wpisów do Księgi Głównej. Konto sprzedaży może zostać ręcznie zmienione na fakturze sprzedaży w razie potrzeby. Konto zapasów (magazynu) nie może zostać zmienione na fakturze sprzedaży.
Artykuły zakupu
Artykuły aktywne w Zakupy są wyświetlane w liście artykułów w oknie wprowadzania faktur i innych dowodów zakupu.
W ustawieniach początkowych istnieje kilka różnych rodzajów artykułów zakupu wprowadzonych już do programu. Możesz dodać nowe artykuły w razie potrzeby. Sprawdź plan kont przed dodaniem nowych artykułów zakupu, w razie potrzeby dodaj nowe konta kosztowe. Utwórz różne artykuły dla każdego dodanego konta.
Możesz dodać artykuły zakupu poprzez wybór Zakupy > Artykuły > Nowy artykuł zakupów lub poprzez kliknięcie dodaj po rozwinięciu listy artykułów w oknie wprowadzania dokumentu zakupu.
Kod – wprowadź nazwę skróconą artykułu.
Nazwa – opisuje transakcję związaną z artykułem. W razie potrzeby możliwa jest zmiana lub uzupełnienie nazwy artykułu na fakturze.
Kod EAN – jeśli znasz kod EAN uzupełnij go.
Rodzaj – wybierz Produkt, Usługa, Pozycja Magazynowa lub podział kosztu na pozycję magazynową. Jeżeli śledzisz zmiany stanu na magazynie danego artykułu to wybierz opcję Pozycja magazynowa.
Aktywny w – wybierz transakcje, w których dany artykuł może być użyty.
Zakupy – tylko w dokumentach zakupu,
Sprzedaż + Zakupy – dokumenty sprzedaży oraz dokumenty zakupu,
Nieaktywny – artykuł nie jest używany.
Grupa artykułu – jeśli jest dodana grupa artykułów to możesz wybrać ją tutaj.
Jednostka miary – wybierz jednostkę miary dla danego artykułu. Możesz dodać własne jednostki miary przechodząc do Ustawienia > Ustawienia ogólne > Jednostki miary. Możesz również dodać brakującą jednostkę bezpośrednio na liście miar do wyboru poprzez kliknięcie Dodaj.
Cena sprzedaży – jeżeli znana jest cena zakupu to wprowadź ją bez VAT, aby program proponował ją automatycznie jako domyślną podczas wystawiania faktury.
Ostatnia cena zakupu - w przypadku, kiedy zakupujesz dobra lub usługi wskazane w karcie artykułu ze stałą ceną. Możesz zmienić cenę zakupu na fakturze zakupu w razie potrzeby. Jeżeli artykuł nie ma stałej ceny, pozostaw to pole puste.
Konto kosztu - zależy od rodzaju artykułu oraz aktywności. W programie można ustawić konta domyślne przechodząc do Ustawienia > Ustawienia finansów > Konta domyślne. W związku z tym, że możliwe jest wskazanie tylko jednego konta kosztu w ustawieniach domyślnych, ustawienia domyślne konta mogą nie być odpowiednie w przypadku dodania nowych kont. Dlatego też, sprawdź konta podczas przygotowywania nowych kont.
Jeżeli rodzaj artykułu to Usługa lub Produkt, wybierz odpowiednie konto kosztowe dla artykułu zakupu.
Jeżeli rodzaj artykułu to Pozycja magazynowa, wybierz również konto zapasów (magazynu) oraz konto kosztów sprzedaży w dodatku do konta sprzedaży.
Program wykorzystuje przypisane konta do tworzenia automatycznych wpisów do księgi głównej. Konto sprzedaży może zostać ręcznie zmienione na fakturze sprzedaży w razie potrzeby. Konto zapasów (magazynu) nie może zostać zmienione na fakturze sprzedaży.
VAT (Value Added Tax) – stawka VAT oznacza wysokość procentową VAT, jaka będzie obliczana na fakturze. Jeżeli niektóre artykuły sprzedawane są w Polsce i w innych krajach, wybierz stawkę, która jest w Polsce, a później na fakturze zmień stawkę na zero w razie potrzeby. Jeżeli natomiast artykuły sprzedawane są tylko poza terytorium Polski, wybierz stawkę 0%.
Pozycja magazynowa
W module Magazyn zobaczyć można artykuły, których rodzaj to pozycja magazynowa. Wprowadź artykuły o tym rodzaju poprzez Magazyn > Artykuły > Nowa pozycja magazynowa.
W przypadku pozycji magazynowych, towary te będą podlegały ilościowemu przeliczaniu. Jeżeli używać będziesz pozycji magazynowych na fakturach zakupu, będą one automatycznie zapisywane w magazynie. Jeżeli natomiast używać będziesz pozycji magazynowych w fakturach sprzedaży, to ich stan będzie się automatycznie w magazynie zmniejszał. W ten sposób tworzone są transakcje magazynowe, dzięki którym możesz generować raporty z magazynu. Po wyborze pozycji magazynowej na fakturze ukazuje się również jej stan na magazynie. W transakcjach magazynowych stosowana jest metoda wyceny FIFO.
Kod (indeks) – może składać się numerów oraz liter. Maksymalna długość kodu to 20 znaków. Jeżeli zakupujesz dobra od stałych dostawców, możesz użyć kodu nazwę dobra dostawcy, jako kodu. Możesz zmienić kod danej pozycji w późniejszym czasie. To spowoduje zmianę kodu również w już wcześniej zapisanych dokumentach.
Nazwa – wprowadź nazwę artykułu. W razie potrzeby nazwa może być rozwinięta na fakturze podczas jej wprowadzania.
Kod EAN – jeśli znasz kod EAN danego produktu lub usługi możesz o uzupełnić.
Kod GTU – jeśli towar lub usługa podlega pod kody GTU, wybierz kod tutaj.
Rodzaj – domyślnym wyborem jest pozycja magazynowa. Zmiana nie jest zalecana.
Aktywny w – domyślnym wyborem jest Sprzedaż + Zakupy. Zmiana nie jest zalecana. Jeżeli chcesz usunąć artykuł z dokonywanych operacji wybierz opcję nieaktywny.
Grupa artykułu – jeśli masz podział na grupy artykułów, możesz dodać dany artykuł do grupy danych artykułów.
Jednostka miary – wybierz jednostkę miary dla danego artykułu. Możesz dodać własne jednostki miary przechodząc do Ustawienia > Ustawienia ogólne > Jednostki miary.
Cena sprzedaży – wprowadź cenę bez VAT. W razie potrzeby możesz zmienić cenę na fakturze.
Rabat % – wysokość rabatu przypisanego danemu artykułowi w procentach jest dodany jako domyślny na fakturze. Wysokość rabatu % może być zmieniona na fakturze.
Ostatnia cena zakupu - obliczana jest automatycznie na podstawie metody FIFO.
Cena zakupu – cena zakupu towaru.
Ilość na stanie – ilość towaru na magazynie w danym momencie. Stan może ulec zmianie.
Zarezerwowano – ilość zarezerwowanego towaru (rezerwację można zrobić w module Oferty proformy Zaliczki)
Wartość magazynowa – stan na magazynie przemnożony przez koszt towaru.
Jeżeli rodzaj artykułu to Pozycja magazynowa, a przypisane konto sprzedaży to 70123, konto kosztu sprzedaży, np. cena zakupu sprzedawanych towarów to 70500 i konto magazynu 34000. Stany magazynowe odzwierciedlone są na koncie magazynu.
Program automatycznie używa konta magazynowego po zatwierdzeniu faktury sprzedaży, np. księgowania przychodu ze sprzedaży oraz również koszt sprzedanych towarów tworzone są automatycznie. W związku z tym, że konto magazynowe nie może zostać zmienione podczas tworzenia się wpisów automatycznych, to bardzo ważne, aby dane konto było odpowiednio skonfigurowane.
Jeżeli zmieniasz konta w karcie artykułu i później użyjesz tego artykułu zarówno w fakturach zakupu oraz sprzedaży, wybrane (obowiązujące) wcześniej konta w tych fakturach nie spowodują automatycznych zmian w księdze głównej. W tym celu musisz zapisać ponownie wprowadzone już faktury. Konta określone w karcie artykułu są używane w raporcie magazynowym.
VAT (Value Added Tax) – stawka VAT oznacza wysokość procentową VAT, jaka będzie obliczana na fakturze. Jeżeli niektóre artykuły sprzedawane są w Polsce i w innych krajach, wybierz stawkę, która jest w Polsce, a później na fakturze zmień stawkę na zero w razie potrzeby. Jeżeli natomiast artykuły sprzedawane są tylko poza terytorium Polski, wybierz stawkę 0%.
Receptura wyrobu gotowego – ustal recepturę wyrobu jeśli artykuł który wprowadzasz będzie wyrobem gotowym.
Podział kosztu na pozycję magazynową (Pakiety Free i PRO)
Jeśli ponosisz dodatkowe koszty zakupu towarów handlowych i zgodnie z polityką rachunkowości chcesz doliczyć te koszty do ceny towaru, użyj w tym celu artykułu z odpowiednim rodzajem. Wybierz wtedy podział kosztu na pozycję magazynową.
Kod – może składać się numerów oraz liter.
Nazwa – wprowadź nazwę artykułu. Np. Koszt transportu towarów.
Kod EAN – jeśli znasz kod EAN danego produktu lub usługi możesz o uzupełnić.
Rodzaj – wybierz Podział kosztu na pozycję magazynową.
Aktywny w – domyślnym wyborem jest Zakupy. Zmiana nie jest zalecana.
Grupa artykułu – jeśli masz podział na grupy artykułów, możesz dodać dany artykuł do grupy danych artykułów.
Jednostka miary – wybierz jednostkę miary dla danego artykułu. Możesz dodać własne jednostki miary przechodząc do Ustawienia > Ustawienia ogólne > Jednostki miary.
Cena sprzedaży – wprowadź cenę bez VAT. W razie potrzeby możesz zmienić cenę na fakturze.
Rabat % – wysokość rabatu przypisanego danemu artykułowi w procentach jest dodany jako domyślny na fakturze. Wysokość rabatu % może być zmieniona na fakturze.
Ostatnia cena zakupu - obliczana jest automatycznie na podstawie metody FIFO.
VAT (Value Added Tax) – wybierz stawkę VAT stosowaną na dokumentach zakupu.
Utwórz fakturę, na której wybierz powyżej utworzony artykuł Podział kosztu.
W ostatniej kolumnie wiersza artykułu pojawi się opcja Podział kosztu, wybierz kwadracik znajdujący się w tej kolumnie. Otworzy się okno, w którym wybierzesz fakturę zakupu artykułu, do którego chcesz doliczyć dodatkowy koszt.
Najpierw z listy rozwijalnej powyżej linii artykułu wybierz firmę, od której uprzednio zakupione były pozycje magazynowe. Następnie w kolumnie Wybierz zaznacz fakturę, na której znajdują się pozycje magazynowe do których chcesz doliczyć dodatkowy koszt oraz wciśnij opcję Podziel koszty zgodnie z fakturą. Użyj guzika Wybierz.
Pojawiło się dodatkowe okno, w którym możesz dokonać wyboru rodzaju podziału kosztu, proporcjonalnie według ilości lub równo na wszystkie wiersze faktury. Wciśnij Zapisz jeśli chcesz zapisać lub Usuń jeśli nie chcesz dokonywać podziału lub wcześniej stwierdzono błąd.
Na fakturze zakupu w kolumnie Podział kosztu kwadracik zmieni kolor na niebieski, oznacza to że koszty zostały podzielone, po wciśnięciu tego kwadracika można podejrzeć jak podział został dokonany, oraz można usunąć podział, aby wykonać go ponownie przeprowadź proces jeszcze raz.
W menu Magazyn > Artykuły można sprawdzić czy dany koszt doliczony został poprawnie, wartość kosztu dodatkowego pojawi się w miejscu Wartość magazynowa.
Bilans otwarcia towarów na magazynie.
Bilans otwarcia jest wprowadzany w menu Magazyn > Transakcja magazynowa > Nowa transakcja magazynowa. Wybierz datę następującą po bilansie otwarcia jako dzień przychodu na magazyn. Na przykład, kiedy twój Bilans Otwarcia jest na 31.12.2023, datą wprowadzenia towarów na magazyn będzie 01.01.2024.
W przypadku przychodu (PZ), wprowadź wszystkie towary w jednym dokumencie wraz z ilościami i wartościami oraz wybierz odpowiednie konto, do którego te towary na magazynie są przypisane – 34000 Towary. Aby użyć tych towarów w przesunięciach magazynowych, rodzaj tego towaru musi być zdefiniowany w karcie produktu jako pozycja magazynowa. Wybierz (lub dodaj bezpośrednio w wierszu artykułu) towar podczas wprowadzania transakcji magazynowej, uzupełnij ilość towaru, cenę 1 sztuki towaru oraz sprawdź wybrane konto (program podpowiada zdefiniowane uprzednio konto kosztów sprzedaży).
Zapis bilansu otwarcia jako przyjęcia na magazyn tworzy automatyczny księgowanie na kontach (Debet – magazyn, Kredyt – Magazyn). Kiedy wprowadzasz bilanse otwarcia towarów magazynowych jako salda, musisz zrobić wpis na kontach w menu Ustawienia > Ustawienia finansów > Bilans otwarcia.
Aby sprawdzić i porównać bilans otwarcia wprowadzonego magazynu wprowadzonego dokumentem przyjęcia PZ z bilansem otwarcia w Księdze Głównej należy sporządzić Raport z monitorowania zapasów na dzień przeliczenia magazynu, robimy to w menu Magazyn > Raport z monitorowania zapasów. Wybieramy konto magazynu (34000) i klikamy Otrzymaj raport.
Możesz wyróżnić dział firmy, centrum kosztów oraz projekty na dokumentach magazynowych. Działy, centra kosztów oraz projekty muszą być uprzednio zdefiniowane w menu Ustawienia > Dodatkowe paramenty.
Wprowadzenie transakcji zakupu materiałów i towarów na magazyn.
Aby dany artykuł pojawił się na magazynie, to w karcie artykułu, w jego rodzaju, należy wybrać pozycja magazynowa.
Wybierz towar, który jest oznaczony jako pozycja magazynowa w wierszu artykułu na fakturze. Używając tego rodzaju towaru na fakturze zakupu, po zapisaniu faktury towar pojawi się na magazynie. Faktura zakupu jest równoznaczna dokumentowi przyjęcia na magazyn. Kiedy użyjesz tego rodzaju towaru na fakturę sprzedaży, w tym samym czasie towar zostanie zdjęty ze stanu magazynowego a koszty sprzedaży zaksięgują się automatycznie.
Przyjęcie towarów do magazynu
Zakup towarów do magazynu wprowadzamy poprzez moduł Zakupy > Faktury i inne dowody zakupu. Dodajemy Nową fakturę. Uzupełniamy wszystkie wymagane pola. W kolumnie artykuł rozwijamy listę produktów i usług. Wybieramy uprzednio utworzony artykuł będący pozycją magazynową, jeśli nie ma danego artykułu na liście wtedy klikamy w dodaj. W karcie produktu w liście rozwijanej Rodzaj, wybieramy Pozycja Magazynowa. Uzupełniamy pozostałe pola i zapisujemy. Fakturę zapisujemy.
Ważne!
Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych operacji w module Magazyn. Stan w magazynie automatycznie się zwiększy.
Towary wytworzone lub jakiekolwiek inne, które trafiły do magazynu nie w wyniku zakupu, wprowadzone są w module Magazyn. Czyli, jeżeli nie mamy rachunku na zakup, towary zwiększające stan w magazynie wprowadzamy w tym właśnie miejscu.
Wybieramy Magazyn > Transakcja magazynowa > Nowa transakcja magazynowa. Rodzaj: przyjęcie do magazynu (PZ). W kolumnie artykułu rozwijamy listę produktów i usług. Klikamy w dodaj. W karcie produktu w liście rozwijanej Rodzaj, wybieramy Pozycja Magazynowa. Uzupełniamy pozostałe pola i zapisujemy.
Opcja Utwórz fakturę sprzedaży (Pakiet PRO) widniejąca w dolnej części faktury zakuou po jej zapisaniu służy utworzeniu faktury sprzedaży z towarami widniejącymi na fakturze zakupu. Stosuje się tę opcję wtedy gdy towary są odsprzedawane od razu po ich zakupie.
Wydanie towarów z magazynu
Sprzedaż towarów z magazynu wprowadzamy poprzez moduł Sprzedaż > Faktury i inne dowody sprzedaży. Dodajemy Nowy dokument. Uzupełniamy wszystkie wymagane pola. W kolumnie artykułu rozwijamy listę produktów i usług gdzie wybieramy pozycję magazynową. Uzupełniamy pozostałe pola i zapisujemy. Fakturę zapisujemy.
Ważne!
Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych operacji w module Magazyn. Stan w magazynie automatycznie się zmniejszy.
Towary, które nie zostały sprzedane, a których nie ma już w magazynie z różnych względów, np. kradzieży, zniszczenia, wprowadza się w module Magazyn > Transakcja magazynowa > Nowa transakcja. Rodzaj: rozchód z magazynu (WZ). W kolumnie artykułu rozwijamy listę produktów i usług gdzie wybieramy pozycję magazynową. Uzupełniamy pozostałe pola i zapisujemy.
Przykład wydania towarów z magazynu
W sytuacji, w której w ciągu tygodnia wydawana codziennie jest jakaś ilość towaru z magazynu, ale nie jest za każdym razem wystawiana faktura / klient nie chce otrzymywać codziennie nowej faktury, rozwiązania są następujące.
Niektórzy użytkownicy używają program w ten sposób, że każdego dnia wprowadzają transakcje magazynową w module Magazyn. Najczęściej jest to rozchód. Na koniec tygodnia natomiast wystawiają fakturę sprzedaży na całkowitą ilość sprzedanych towarów w danym okresie. Koszt sprzedaży zostanie zaksięgowany w momencie wydania towaru.
W takiej sytuacji należy pamiętać, żeby na fakturze nie wybierać ponownie tej samej pozycji magazynowej. Należy utworzyć nowy produkt lub usługę, np. dostawa towarów o rodzaju Produkt. Na fakturze zostanie zaksięgowana wartość sprzedaży wydanych wcześniej towarów.
Jeżeli po regularnym wprowadzaniu transakcji magazynowych utworzy się fakturę, na której wybrana będzie ta sama pozycja magazynowa, w ostatecznym rozrachunku dany rozchód będzie policzony dwukrotnie.
Ważne!
Dodatkowo nie trzeba i nie powinno się powielać transakcji w magazynie.
Metoda wyceny magazynu FIFO jest używana do kalkulacji kosztu netto towarów na magazynie. Aby być pewnym, że wartość magazynu jest poprawna, należy stworzyć dla każdego towaru inną pozycję magazynową, wprowadzić właściwe i poprawne dane ilościowe, za każdym razem kiedy tworzymy faktury lub transakcje magazynowe.
Dodatkową opcją wydania towarów w trakcie miesiąca bez faktury jest funkcja faktur zbiorczych (pakiet PRO) gdzie można wystawić dowody dostawy do danego klienta a na koniec miesiąca wystawia się fakturę zbiorczą na podstawie dowodów dostawy. Więcej w naszej instrukcji dotyczącej faktur zbiorczych.
Rejestracja towarów i materiałów jako kosztu.
Z magazynu możemy również wydać towar lub materiał który został zakupiony jako pozycja magazynowa, a został przeznaczony na działalność bieżącą firmy. W tym przypadku w menu Magazyn > Transakcja magazynowa > Nowa transakcja magazynowa.
Dodaj informację w polu dodatkowych informacji podczas rejestracji operacji magazynowej, dodaj ilość oraz wybierz Konto które będzie obciążone wartością przeznaczonych do zużycia towarów lub materiałów.
Ruchy pomiędzy magazynami
Dodaj przesunięcie międzymagazynowe w menu Magazyn > Transakcje magazynowe > Nowa transakcja. Opcja przesunięcia międzymagazynowego pojawia się w polu Rodzaj w momencie, kiedy są utworzone co najmniej dwa magazyny.
Wybierz przesunięcie międzymagazynowe jako typ operacji, określ z którego magazynu zostaje przesunięty towar i na który magazyn trafi. Dodaj towary lub materiały które chcesz przesunąć.
Magazyny dodaje się przechodząc do Ustawienia > Ustawienia pozostałe > Magazyny
Opcja wielu magazynów jest dostępna w pakiecie PRO.
Faktury korygujące dotyczące operacji magazynowych
Aby wystawić korektę faktury sprzedaży dotyczącej pozycji magazynowych musisz na liście zaksięgowanych faktur odnaleźć fakturę, którą chcesz skorygować. Program automatycznie podpowie ilość taką, jaka była na fakturze, ale ze znakiem “minus”. Jeśli chcesz skorygować tylko część ilości, zmień ją na inną ilość. Wybierz (zaznaczony na czerwono na zdjęciu poniżej) faktura do skorygowania, pokaże nam się tabela z produktem oraz ceną zakupu. Wartość w kolumnie zwrócona ilość powinna być zgodna z nową ilością na fakturze. Zaznaczamy pełna alokacja, jeżeli wszystkie towary mają wrócić na magazyn. Zapisujemy.
Kiedy chcesz wystawić fakturę korektę dotyczącą zakupu magazynowego, musisz odszukać na liście wprowadzonych do systemu faktur w menu Zakupy > Faktury i inne dowody zakupu, otworzyć dokument i kliknąć w lewym dolnym rogu Utwórz korektę. Potem określić ilość, jaką chcesz skorygować (liczba musi być ujemna) w linii artykułu, wpisz cenę, jeśli jej nie ma. Zapisz dokument.
Lista magazynowa
Poprzez przygotowanie raportu lista magazynowa możesz monitorować bieżący stan towarów na magazynie lub magazynach, wszystkich razem (jeśli jest więcej niż jeden) i każdego z osobna. Wpisz datę oraz wybierz magazyn, który chcesz sprawdzić. Aby zobaczyć listę magazynową wszystkich magazynów pole wyboru magazynu zostaw puste.
Raport pokazuje stan magazynu według towarów, ilość towaru na magazynie, cenę jednostkową oraz sumuje stan na magazynie.
Pamiętaj, stan ilości towarów na koniec danego roku obrotowego musi być równy lub większy od zera.
Dokumenty magazynowe - drukowanie
Utworzone w menu Magazyn > Transakcje Magazynowe dokumenty magazynowe (przyjęcie, wydanie, przesunięcie międzymagazynowe) mogą być wydrukowane w trzech podstawowych formach.
Dokument bez cen – Dokument zawierający tylko ilość wydawanego towaru bez cen ewidencyjnych lub sprzedaży.
Dokument w cenach magazynowych – Dokument drukowany jest z cenami magazynowymi.
Dokument w cenach sprzedaży – Dokument drukowany jest z ceną sprzedaży.
Raport szczegółowy z przepływu towarów
Raport szczegółowy z przepływu towarów możemy utworzyć w menu Magazyn > Raport szczegółowy z przepływu towarów. Daje on nam wgląd w ruchy na poszczególnych magazynach i poszczególnych artykułach jak również ich ilości oraz wartości.
Aby przygotować raport, należy wybrać pozycję magazynową z listy rozwijalnej, magazyn – jeśli jest ich więcej niż jeden) oraz określić okres za jaki chcemy sprawdzić ruchy na magazynie.
Raport szczegółowy z ruchów na magazynie zawiera wszystkie operacje na danej pozycji magazynowej – przyjęcia i wydania z ilością oraz ceną.
Wartość netto magazynu jest przeliczana według zasady FIFO, pierwsze przyszło pierwsze wyszło. Kolumna Ilość na stanie pokazuje kalkulację ilości zgodnie z metodą FIFO. Ta kolumna pokazuje faktury zakupu oraz przyjęcia na magazyn tworzące nadwyżkę lub niedobór na magazynie.
Suma końcowa na raporcie szczegółowy z ruchów na magazynie jest równy pozostałej ilości na magazynie.
Raport z monitorowania zapasów
Przyjęcia oraz wydania tworzą automatycznie zapisy na koncie magazynowym przypisanym do pozycji magazynowej. Jeśli konta w pozycjach magazynowych oraz w dokumentach magazynowych są poprawnie zdefiniowane, to wartość konta magazynowego w Księdze Głównej musi być tożsame z wartością konta na raporcie z monitorowania zapasów. Raport ten możemy wykonać w menu Magazyn > Raport z monitorowania zapasów.
Raport z monitorowania zapasów może być przygotowany do wszystkich kont aktywów lub dla wybranego Konta Księgi Głównej.
Raport z analizy towarów na magazynie
Raport z analizy towarów na magazynie umożliwia generowanie różnego rodzaju raportów o towarach na magazynie. Możemy go utworzyć w menu Magazyn > Raport z analizy towarów na magazynie.
Wprowadź datę końcową okresu, który będzie podstawą do sporządzenia raportu, długość okresu w miesiącach oraz ilość okresów do raportu. Możesz określić również dodatkowe dane takie jak:
Data zakończenia okresu – data sporządzenia raportu.
Długość okresu (Miesiące) – ile miesięcy ma się zawrzeć w raporcie (suma) np. 1 lub 12
Ilość okresów – ile miesięcy ma zostać wprowadzone do porównania. 1 lub 12
Typ transakcji – Sprzedaż, Zakup, Przyjęcie do magazynu lub Wydanie z magazynu.
Użytkownik – wybierz e-mail osoby, która mogła sporządzić operacje w programie.
Grupa artykułu – jeśli masz pakiet PRO i założone grupy artykułów ta opcja będzie widoczna.
Artykuł – wybierz artykuł dla którego chcesz sporządzić szczegółowy raport.
Klient – wybierz Klienta dla którego chcesz sporządzić szczegółowy raport.
Magazyn – Wybierz magazyn do raportu.
Dział – jeśli są utworzone działy w twoim programie, wybierz jeden z nich, lub jeśli chcesz utworzyć raport da wszystkich działów to miejsce pozostaw puste.
Pokaż w wierszach – możesz wybrać jakie dane mają się pokazać w raporcie: Produkt, Klienta, Dostawca, Grupa artykułu lub Użytkownik.
Typ wartości – określ jakie wartości chcesz uzyskać na raporcie: Ilość, Kwota sprzedaży, Cena zakupu lub Zysk ze sprzedaży.
Przygotuj raport klikając ikonę otrzymaj raport. Następuje generacja raportu według Twoich kryteriów.
Raport może być zapisany jako plik PDF lub plik XLS. Można to zrobić klikając ikony w górnym prawym rogu ekranu. Wszystkie wybrane filtry pojawią się w górnej części wydruku raportu.
Raport obrotu towarów na magazynie
W menu magazyn możesz również sporządzić raport dotyczący obrotu towarami dla wszystkich towarów na magazynie.
Wybierz Magazyn oraz Grupę artykułu jeśli grupy są założone, zakres dat i kliknij otrzymaj raport.
Klikając na niebieską nazwę produktu możesz zobaczyć dane szczegółowe.
Nie wszystkie dane są widoczne, możesz przesunąć paskiem dolnym w prawo aby zobaczyć pozostałą cześć raportu.
Przeliczanie kosztu netto
Kolejność wprowadzania dokumentów powiązanych z pozycjami magazynowymi nie jest istotna, ponieważ opcja przelicz koszt netto przelicza koszt netto pozycji magazynowych zgodnie z metodą FIFO i porządkuje kalkulację i wartości na magazynie. Operację taką możemy wykonać w menu Magazyn > Przelicz koszt netto.
Możesz wystawić fakturę sprzedaży lub zarejestrować dokument magazynowy kosztowy przed zarejestrowaniem towarów na magazynie. Ważne jest, aby przeliczyć koszt netto przed wykonaniem raportów, tak aby program mógł odnaleźć poprawne wartości towarów i skorygować zysk z faktur sprzedaży oraz przeliczyć poprawną wartość magazynu.
Wybierz datę początkową, od której koszt netto ma zostać przeliczony. Użyj opcji Przelicz koszt netto. Pojawi się komunikat o rozpoczęciu przeliczania. W zależności od ilości towarów system wykona pracę w tle i poinformuje cię o zakończonym przeliczaniu koszu netto odpowiednim komunikatem.
Możesz wybrać artykuł I określić datę rekalkulacji kosztu netto – program przelicza wartość zaczynając od tego właśnie wybranego produktu. Możesz przeliczyć koszt netto wszystkich artykułów na magazynie w tym samym czasie. W takim przypadku nie wybieraj artykułu, ale zostaw to miejsce wolne. Określ tylko datę początkową kalkulacji.
Ważne!
Jeżeli zrobiłeś już końcowe sprawozdania finansowe za zakończony rok obrachunkowy, nie przeliczaj kosztu netto z datą zakończonego już roku, wszelkie zmiany możesz wprowadzić poleceniem księgowania.
Ważne!!
Zalecamy kalkulację kosztu netto co najmniej raz w miesiącu przed wykonaniem finansowych raportów miesięcznych. Data początkowa to pierwszy dzień miesiąca, w którym wykonujemy przeliczenie.
Przelicz stan w magazynie
Faktury sprzedaży mogą być wystawiane również dla artykułów, których nie ma jeszcze na magazynie. Dowody przyjęcia na magazyn możesz wpisać później. Ważne jest, aby rozpocząć przelicz stan w magazynie przed sporządzeniem kolejnych raportów magazynowych. Przeliczenie wykonujemy w menu Magazyn > Przelicz stan w magazynie.
Możesz przeliczyć stan na magazynie co najmniej raz w miesiącu przed wykonaniem miesięcznych finansowych raportów końcowych.
Różnice inwentaryzacyjne
Ważne!
Przed dokonaniem inwentaryzacji należy wykonać operację przeliczenia stanu towarów na magazynie. Prosimy wybrać: Magazyn > Przelicz stan na magazynie.
Na dzień przeprowadzenia inwentaryzacji sporządzamy w systemie listę stanu magazynowego. Tworzymy ją w menu Magazyn > Lista magazynowa. Wybieramy dzień, np. 31.12.2021. Klikamy Generuj raport.
Po przeprowadzeniu fizycznego spisu towarów na magazynie, należy utworzyć dokumenty dotyczące różnic inwentaryzacyjnych, jeżeli takie zostały wykazane.
Jeśli podczas inwentaryzacji stwierdzono niedobór towaru, należy utworzyć dokument różnic inwentaryzacyjnych ujemnych. Tworzymy taki dokument w menu Magazyn > Transakcja magazynowa > Nowa transakcja magazynowa. Wybieramy odpowiedni rodzaj transakcji magazynowej: Wydanie z magazynu. W opisie możemy napisać: Różnice inwentaryzacyjne.
Aby zaksięgować taki dokument musisz uprzednio utworzyć konto rozliczenia niedoborów i nadwyżek inwentaryzacyjnych.
Różnice inwentaryzacyjne dodatnie tworzymy w również w menu Magazyn > Transakcja magazynowa > Nowa transakcja magazynowa. Wybieramy odpowiedni rodzaj transakcji magazynowej: Przyjęcia do magazynu. W opisie możemy napisać: Różnice inwentaryzacyjne.
W planie kont wybieramy konto odpowiadające za rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych. Może to być: 24500 Rozliczenie niedoborów, szkód i nadwyżek. Jeżeli w naszym planie kont nie ma takiego konta, to tworzymy je w menu Ustawienia > Ustawienia finansów > Plan kont > Nowe konto.
Ostatnim etapem rozliczenia Inwentaryzacji jest rozliczenie wykazanych różnic. Po wyjaśnieniu różnic i zaakceptowaniu ich przez kierownictwo firmy, należy przeksięgować saldo konta 24500 Rozliczenie niedoborów, szkód i nadwyżek na przychody lub koszty operacyjne lub inne konto rozliczeniowe, w zależności od podjętej decyzji.
W przypadku decyzji o zarachowaniu różnic jako przychody lub koszty należy sporządzić Polecenie Księgowania w menu Finanse > Polecenie księgowania > Nowe polecenie księgowania. Saldo konta przenosimy na konto 76000 Pozostałe przychody operacyjne (po stronie Ma) lub w przypadku kosztów na konto 76110 Inne koszty operacyjne (Po stronie Winien).
Na koniec roku po wykonanej inwentaryzacji, stan magazynu jest poprawny a saldo konta 24500 jest zerowe.
Kilka magazynów (Pakiet Pro)
W 360 Księgowość można prowadzić kilka magazynów (Pakiet PRO). Magazyn można dodać przechodząc do Ustawienia > Ustawienia pozostałe > Magazyn > Nowy magazyn. Jeżeli w działalności firmy funkcjonuje kilka magazynów, towary muszą być wprowadzone w kilku magazynach, a bilanse otwarcia zgodne z tymi magazynami.
Jeżeli w wersji darmowej programu zostały utworzone magazyny, po wykupieniu licencji będą one widoczne i będzie można dokonywać na nich operacji, nie będzie można zakładać nowych magazynów ani edytować już wprowadzonych.
Aby dodać magazyn klikamy w Nowy Magazyn oraz wypełniamy kartę zapasów.
Kod – wpisz kod magazynu.
Nazwa – dodaj nazwę magazynu.
Przyjęcie do magazynu, Wydanie z magazynu oraz Przesunięcie Międzymagazynowe, Montaż wyrobów – dodaj przedrostek numeracji dokumentów magazynowych.
Kolejne przyjęcie nr -, Kolejny rozchód nr -, Kolejne przesunięcie nr, kolejny numer montażu – określ kolejny numer dla dokumentów magazynowych.
Grupy artykułów (pakiet PRO)
W pakiecie Pro 360 Księgowość możliwe jest tworzenie grup artykułów w celach tworzenia dodatkowych raportów. Grupę artykułów można dodać w menu Ustawienia > Ustawienia Pozostałe > Grupy artykułów. Wybierz odpowiednią grupę artykułu w karcie artykułu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości:
napisz do nas: pomoc@360ksiegowosc.pl
zadzwoń do nas: +22 30 75 777
napisz na czacie
Odwiedź też naszą stronę 360 Księgowość.
Pozdrawiamy!
Zespół 360 Księgowość