Przejdź do głównej zawartości
Transakcje walutowe

Jak rozliczać transakcje w walucie w pełnej księgowości

Toivo Võsumets avatar
Napisane przez Toivo Võsumets
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Aby odzwierciedlić transakcje walutowe w 360 Księgowość, niezbędne jest dodanie

odpowiednich walut w programie w menu Ustawienia > Ustawienia ogólne > Waluty przed zaksięgowaniem faktury. Waluty dodajemy przesuwając je kursorem z listy po prawej stronie na listę wybranych i używanych w programie, po lewej stronie. Waluty wyświetlone po lewej stronie pojawiają się na listach rozwijanych dotyczących walut w programie.

Waluty są podpowiadane według kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. W programie znajduje się ostatnie 90 kursów walutowych banku NBP. Do wcześniejszych transakcji należy kurs wprowadzić ręcznie.

Jeżeli wprowadziłeś waluty sprzedaży i zakupu do 360 Księgowość, to możesz zaznaczyć otrzymane zapłaty i zapłacone zobowiązania.

Przykład rozliczenia faktury Zakupu

Wprowadź fakturę w walucie w menu Zakupy > Faktury i inne dowody zakupu > Nowy dokument.

Dodaj płatność używając opcji Dodaj płatność bezpośrednio na fakturze.

Podczas dodawania płatności wybierz rodzaj płatności: bank, kasa, pracownik lub inne, wprowadź datę płatności (pamiętaj, zawsze data płatności musi być późniejsza niż data faktury), następnie uzupełnij kurs (jeśli jest inny niż ten co się automatycznie podpowiada w kolumnie Kurs. W kolumnie Kwota pojawi się wartość w walucie bazowej. Różnice kursowe rozliczone zostaną automatycznie.

Płatność możesz również rozliczyć w menu Płatności > Transakcje > okno Banku lub Kasy (PLN) > Nowa płatność > wybierz rodzaj rozliczenia i uzupełnij dane.

Masz pytania lub nie możesz znaleźć odpowiedzi w naszych publikacjach, napisz do nas i zaproponuj temat następnego artykułu.

Miłego dnia!

Zespól 360 Księgowość.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?