Wprowadzanie pracowników do kartoteki, należy rozpocząć w miejscu Wynagrodzenia -> Pracownicy. Inicjowanie uzupełniania kartoteki odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku +Nowy pracownik. W górnej części ekranu głównego możemy zobaczyć zakładki:
Informacje ogólne
Umowy
Badania lekarskie
Szkolenia BHP
Sprzęt służbowy
Certyfikaty
Pierwszą zakładką od której powinno się zacząć uzupełnianie kartoteki pracownika nosi nazwę Informacje ogólne. Zakładka informacje ogólne pogrupowana jest w tematyczne sekcje:
Informacje kontaktowe
Adresy
Informacje podatkowe i ZUS
Pracownicze Plany Kapitałowe
Potrącenia
Doświadczenie zawodowe
Wykształcenie
Członkowie rodziny
Należy pamiętać, że uzupełniając edytory pola oznaczone * należy wypełniać obowiązkowo.
Sekcja informacje kontaktowe umożliwia ewidencję następujących danych:
Numer teczki akt osobowych (pole tekstowe z możliwością wprowadzenia dowolnej wartości tekstowej zgodnie z zasadami przyjętymi przez użytkownika oprogramowania).
PESEL* (dana identyfikacyjna pracownika). W momencie wprowadzania sprawdzana jest poprawność numeru. Niepoprawny numer Pesel sygnalizowany jest przez program czerwonym kolorem -tekstu. W przypadku braku numeru Pesel należy oznaczyć pole Brak numeru Pesel oraz uzupełnić trzy pola powyżej (typ identyfikatora*, numer identyfikatora*, data urodzenia*) zgodnie z danymi otrzymanymi od pracownika.
Nazwisko*
Imię*
Numer telefonu
E-mail
Numer konta bankowego (IBAN) – pole to inicjuje się przedrostkiem PL , którego nie należy usuwać, tylko uzupełnić 26 cyfrowy numer konta bankowego. Program sprawdza poprawność numeru konta wprowadzonego przez użytkownika. Podczas uzupełniania danych w celu ułatwienia ewidencji można stosować spacje między cyframi, które zostaną usunięte podczas zapisu wartości do bazy danych.
Właściciel konta bankowego – pole uzupełni się wartościami na podstawie wcześniej wprowadzonych danych (imię i nazwisko pracownika). Zawartość pola można dowolnie modyfikować
Uzupełnienie pól oznaczonych gwiazdką pozwala na zapisanie wartości z powyższej sekcji do bazy danych, funkcjonalność tą realizuje klawisz Zapisz. Poprawne zapisanie informacji ogólnych daje możliwość uzupełnienia pozostałych sekcji z danymi pracownika.
Sekcja adresy umożliwia ewidencję danych adresowych pracownika. Zaleca się uzupełniania pól w sekwencji poziomej tzn. przejście do kolejnego poziomu powinno nastąpić po uzupełnieniu wszystkich pól poziomu wyżej. W przypadku różnych adresów zameldowania i zamieszkania należy odznaczyć pole Adres zameldowania tożsamy z adresem zamieszkania i na zakładce adres zamieszkania uzupełnić stosowne dane. Zakładka w razie wypadku powiadomić służy do ewidencji danych kontaktowych bliskich pracownikowi osób, które należy powiadomić w nieprzewidzianych sytuacjach losowych dotyczących pracownika. Zatwierdzenie wprowadzonych danych odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku Zapisz.
Sekcje Informacje podatkowe i ZUS składa się z trzech części:
Pierwsza część umożliwia wybór urzędu skarbowego pracownika oraz wprowadzenie identyfikatora podatkowo typu NIP jeżeli jest inny niż PESEL. Wprowadzone zmiany zatwierdzamy przyciskiem Zapisz.
Druga część ustawienia podatku dochodowego zawiera aktywne linki, które prowadzą nas do poszczególnych opcji związanych z naliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Koszty uzyskania przychodu. Opcja ta dotyczy umów o pracę zawieranych z pracownikami. Każdemu zatrudnionemu pracownikowi na umowę o pracę logika programu przypisuje standardowe koszty uzyskania przychodu. Jeśli chcemy aby pracownikowi naliczały się tzw. zamiejscowe koszty uzyskania przychodu lub nie chcemy naliczać kosztów uzyskania przychodu całkowicie zdarzenie to ewidencjonujemy w tym miejscu.
Ulga podatkowa. Jeśli chcemy aby pracownikowi naliczała się tzw. podwyższona ulga podatkowa lub nie chcemy naliczać ulgi podatkowej całkowicie zdarzenie to ewidencjonujemy w tym edytorze. Funkcjonalność pozwala również na stosowanie proporcji w naliczaniu ulgi (1/24; 1/36).
Dane do IFT – edytor ten pozwala na ewidencję wszystkich niezbędnych danych umożliwiających poprawne wygenerowanie formularza IFT.
Autorskie koszty uzyskania przychodu - w tym miejscu odbywa się ewidencja kosztów autorskich. Należy uzupełnić okres i procent kosztów autorskich, które na podstawie art. 22 ust. 9 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają na korzystniejsze wyliczenie podatku na listach płac.
Ulga dla młodych – rezygnacja na wniosek podatnika – edytor umożliwiający ewidencję rezygnacji z ulgi dla młodych na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zmiana skali podatku na wniosek podatnika - ewidencja wniosku pracownika o naliczaniu innego procentu podatku niż wynika to z bieżącej ewidencji płacowej (np. oświadczenie o wspólnym rozliczaniu przy przekroczeniu progu podatkowego).
Zwolnienia przedmiotowe z podatku na wniosek podatnika – ewidencja ulg podatkowych stosowanych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 152 – 154 czyli: ulga na powrót, ulga dla rodziców i opiekunów prawnych co najmniej czworga dzieci, ulga dla seniorów.
Trzecia część - ustawienia parametrów ZUS - zawiera aktywne linki dotyczące ustawień związanych z naliczaniem oraz ewidencją ubezpieczeń społecznych.
Niestandardowy kod tytułu ubezpieczenia - ewidencja kodu odbiegającego od standardów np. 0120 pracownik młodociany.
Prawo do emerytury i renty - ewidencja uprawnień pracownika w zakresie praw do posiadanych świadczeń.
Stopień niepełnosprawności - w przypadku występowania pracownika z niepełnosprawnością w tym miejscu oznaczamy stopień niepełnosprawności.
Ograniczenie podstawy ZUS - ewidencja przekroczenia przez pracownika 30 krotności przeciętnego wynagrodzenia wraz z możliwością precyzyjnego wpisu podstawy emerytalno-rentowej osiągniętej w innej firmie.
Ustawienia FP, FGŚP, FEP - w przypadku FP i FGŚP edytor ten umożliwia oznaczanie braku konieczności naliczania ww. funduszy w nietypowych przypadkach, w przypadku FEP edytor umożliwia wskazanie okresu w którym pracownik powinien mieć naliczany ww. fundusz.
Domyślnie parametry programu nie inicjują ww. edytora. Edytor możemy włączyć w Ustawienia (ikona koła zębatego w górnej części ekranu) -> Ustawienia ogólne -> Edytory płacowe -> PPK (oznaczamy na TAK). Edytor PPK jest zbliżony logiką do pozostałych edytorów tzn. należy ustawić okres podlegania PPK, a także rodzaj PPK. W przypadku zwiększonego PPK należy dodatkowo określić procent zwiększenia składki zarówno po stronie pracownika oraz ewentualnie po stronie pracodawcy.
Edytor umożliwia wprowadzenie potrąceń obciążających pracownika, zarówno dobrowolnych (ubezpieczenia, programy sportowe) jak i wszelkiego rodzaju zajęć egzekucyjnych. Dane ewidencjonujemy wprowadzając okres oraz rodzaj potrącenia. W przypadku potrąceń komorniczych oraz alimentacyjnych możemy wprowadzić wartość procentową. Pole "Konto księgowe" umożliwia wskazanie niestandardowego konta księgowego na które będzie ewidencjonować się potrącenie w programie księgowym. Proces dodawania konta księgowego można przeprowadzić w Ustawienia (ikona koła zębatego w górnej części ekranu) -> Ustawienia ogólne -> Plan kont.
Edytor w którym ewidencjonujemy poprzednie zatrudnienia pracownika. Poprawne wprowadzenie danych do edytora pozwala na wyliczenie stażu pracownika. Staż pracy możemy sprawdzić korzystając z opcji Wynagrodzenia -> Raporty HR -> Doświadczenie zawodowe (Typ raportu). Zaznaczając opcję "Świadectwo pracy z bieżącego roku" możemy wprowadzić dane niezbędne do zachowania limitów dla danego roku kalendarzowego w bieżącej firmie tj. dane dotyczące urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia chorobowego oraz zwolnienia od pracy art. 188 K.P.
Edytor w którym wprowadzamy wykształcenie pracownika. Wypełnienie służy do pozyskiwania danych statystycznych oraz tzw. stażu do urlopu.
Miejsce w którym wprowadzamy członków rodziny pracownika.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości:
napisz do nas: pomoc@360kadryiplace.pl
zadzwoń do nas: +22 30 75 777
skorzystaj z czatu
Odwiedź też naszą stronę 360 Kadry i płace.
Pozdrawiamy!
Zespół 360 Kadry i płace