Przejdź do głównej zawartości
Wszystkie kolekcje360 Kadry i płaceUstawienia
Dodanie nowej firmy i ustawienia początkowe w 360 Kadry i płace
Dodanie nowej firmy i ustawienia początkowe w 360 Kadry i płace

Jak dodać nową firmę w 360 Kadry i płace, dowiesz się w tym artykule.

Małgorzata avatar
Napisane przez Małgorzata
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Aby móc rozpocząć pracę w programie 360 Kady i płace przy pierwszym logowaniu konieczne jest dodanie nowej firmy.

Po naciśnięciu przycisku Dodaj firmę program prowadzi nas do edytora Dane nowej firmy, w którym powinniśmy uzupełnić wszystkie niezbędne dane o których w dalszej części opisu.

Najprostszym i rekomendowanym sposobem uzupełnienia danych firmowych jest skorzystanie z opcji automatycznego wyszukiwania na podstawie wprowadzonego numeru:

lub

Opcję tę realizujemy poprzez wpisanie odpowiedniej wartości w jednym z dwóch ww. pól a następnie wciśnięcie ikony lupy. Uzupełnione dane należy zweryfikować pod kątem ich poprawności w szczególności jeżeli podmiot, którą chcemy rozliczać w systemie jest niedawno utworzoną firmą, lub ostatnio dokonywano zmian danych ewidencyjnych przedsiębiorstwa. W przypadku osób fizycznych należy dodatkowo uzupełnić pola: imię, nazwisko oraz pesel. Kolejnymi elementami do uzupełnienia są: nazwa skrócona firmy ZUS oraz urząd skarbowy do którego firma odprowadza podatek dochodowy od osób fizycznych. Dane ewidencyjne oraz adresowe zapisujemy do bazy danych klikając przycisk Zapisz.

Kolejnym elementem jest wybór miesiąca od którego będziemy zaczynali pracę - okresu za który utworzymy pierwszą listę płac np. jeżeli pensje za maj wypłacamy w maju to wybieramy maj, jeżeli wynagrodzenia za maj wypłacamy w czerwcu to wybieramy również maj.

Następnym krokiem jest wskazanie standardowego dnia wypłaty w firmie. Przy tworzeniu wypłat program będzie proponował dzień wskazany w ustawieniach, bądź ostatni dzień roboczy przed wskazanym terminem. Możliwe jest także przypisanie indywidualnego terminu wypłaty dla każdego pracownika w osobistych kartotekach personelu.

Ustawienia wypłaty zatwierdzamy wciskając przycisk Zapisz.

Następne elementy konfiguracyjne znajdują się w opcji:

Wskazujemy tam daty oraz procent składki wypadkowej obowiązujący dla wprowadzanej firmy.

W edytorze ustawienia eksportu do ZUS wskazujemy obowiązujący nas termin rozliczenia z ZUS.

oraz dane osoby reprezentującej firmę (niezbędne do wydruku dokumentów kadrowych np. umowa o pracę)

Kolejnym edytorem, który należy odwiedzić przed rozpoczęciem wprowadzania danych do programu jest:

W edytorze tym wskazujemy ustawienia charakterystyczne dla firmy.

FEP - jeśli występuję pracownicy za których jesteśmy zobligowanie płacić Fundusz Emerytur Pomostowych oznaczamy opcję na TAK.

FGŚP - zdecydowana większość firm jest zobligowana do płacenia FGŚP jeżeli jednak jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku ustawowo możemy wyłączyć naliczanie tego składnika.

PPK - jeśli zatrudnieni pracownicy zdecydowali się przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych oznaczamy opcję na TAK.

Zasiłki ZUS - jeśli firma jest płatnikiem zasiłków ZUS tzn. zgłaszała do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada poprzedniego roku co najmniej 20 osób oznaczamy opcję na TAK.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości:

Odwiedź też naszą stronę 360 Kadry i płace.

Pozdrawiamy!

Zespół 360 Kadry i płace

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?