Przejdź do głównej zawartości
Wszystkie kolekcje360 KsięgowośćPełna księgowośćDeklaracje podatkowe
Podatek CIT - jak dodać zaliczki w systemie 360 Księgowość
Podatek CIT - jak dodać zaliczki w systemie 360 Księgowość

Automatyczne naliczanie zaliczek na CIT

Małgorzata avatar
Napisane przez Małgorzata
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Ogólne informacje i ustawienia

Zaliczka na podatek CIT wyliczana jest na podstawie wprowadzonych kosztów i przychodów od początku okresu sprawozdawczego do dnia naliczenia. Podatek zawsze liczony jest za dany okres obrachunkowy, nie liczy się zaliczek za poszczególne miesiące czy kwartały. W menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia CIT określ okres wyliczenia zaliczki i od którego roku chcesz wyliczyć zaliczki na CIT.

Okres rozliczeniowy CIT – określ częstotliwość zaliczek, miesiąc lub kwartał

Pierwszy rok wyliczenia podatku CIT – od którego roku mają się naliczać zaliczki – najwcześniej można naliczyć podatek CIT za 2018 rok.

Jeśli w tym miejscu pole Pierwszy rok wyliczenia podatku CIT będzie nieaktywne to oznacza to, iż naliczone zostały zaliczki CIT i system nie pozwala na zmianę roku, w tym przypadku musisz usunąć zaliczki CIT oraz przejść do ustawień CIT, wtedy dopiero zmiana roku będzie możliwa.

Strata z lat ubiegłych – jeśli w poprzednich latach były straty i nie zostały one odliczone nanieś je tutaj ze znakiem minus oraz zaznacz daną stratę w kolumnie Wybierz. Wprowadzone ustawienia zapisz i nie zmieniaj ich. System w kolejnych latach będzie sam podpowiadał odpowiednie okresy rozliczeniowe.

Jeśli prowadzisz księgowość w naszym programie od roku np. 2017, to mimo ustawienia roku podatkowego jako 2018, uzupełnij tylko straty za lata 2016, 2015, 2014 i 2013 – strata za 2017 rok będzie już pobrana z danych zapisanych w systemie.

Ustawienie planu kont do poprawnego wyliczenia zaliczki na CIT

W menu Ustawienia > Ustawienia finansów > Plan kont w kartach kont przychodów i kosztów widnieje pole Podatek CIT. Ustaw odpowiednią linię raportu w koncie księgowym, ustawienia zapisz.

Przykładowo konto Nie podlegające opodatkowaniu jak np. 25% kosztów paliwa (40257) oznaczone jest w planie kont jako NKUP – wybieramy wtedy linię raportu E. Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów z innych źródeł.

Pamiętaj, aby nie przypisywać kont rozrachunkowych do wyliczenia CIT jako Koszty lub Przychody, prowadzi to bowiem do błędów w wyliczeniu podstawy opodatkowania.

Wyliczenie podatku CIT

Przejdź do menu Finanse > Podatek CIT > Dodaj nowe wyliczenie CIT > Wybierz stawkę CIT, która nie może być zmieniona w ciągu roku obrotowego, oraz procent odliczenia strat w danym okresie (0%, 50% lub 100%). Możesz wybrać jednorazowo odliczenie straty 100% w jednym z pięciu lat po zakończeniu roku obrotowego. Zapisz.

Wyliczona zaliczka pojawi się na ekranie, zapisz transakcję a system utworzy księgowanie oraz zobowiązanie do Urzędu Skarbowego automatycznie.

W raporcie CIT zobaczysz również wybraną stawkę podatku oraz procent odliczenia strat w danym okresie.

System sam księguje wartość naliczonego podatku i tworzy księgowanie. Linie raportu mogą pokazywać wartości oznaczone na niebiesko, oznacza to, iż można zobaczyć jakie konta księgowe i jakie wartości zostały przyporządkowane do danej linii eliminacji podatku dochodowego.

Jest to dobra metoda na sprawdzenie czy odpowiednie konta zostały przypisane do sporządzenia raportu.

Płatność podatku CIT

W menu Płatności > Transakcje > Bank > Nowa płatność > Rodzaj transakcji: Rozrachunki z dostawcami. Wybieramy Dostawcę: Urząd Skarbowy (podatek CIT), w kolumnie Wybierz zaznaczamy kratkę przy naliczonym podatku.

Uwaga: nie wpisujemy nic w polu Przedpłata. Zapisujemy operację.

Na koniec okresu rozliczeniowego system wyliczając zaliczkę na CIT sam skoryguje zapisy dotyczące podatku za dany rok. Odpowiedni zapis zostanie wprowadzony do ksiąg ze znakiem minus. Jeśli to rozwiązanie nie jest dla ciebie odpowiednie, wystarczy wprowadzić zapis techniczny przeksięgowujący kwotę z minusem ze strony MA konta 22301 na stronę WN konta 14601. Przykład poniżej.

Aby skorygować ten zapis w menu Finanse > Polecenie księgowania dodaj zapis według poniższego wzoru.

Niestandardowy rok obrotowy

Jeśli twoja firma ma przedłużony rok obrotowy np. 01.12.2019 do 31.12.2020 to w takim przypadku przejdź do menu Ustawienia > Ustawienia Finansów > Rok obrotowy i ustaw odpowiednio daty.

Drugą część roku 2019 pozostaw w osobnej linii lat obrotowych jako nieaktywny okres rozliczeniowy.

Następnie przejdź do menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia CIT i ustaw rok bieżący na 2020.

Przejdź do menu Finanse > Podatek CIT i dodaj pierwszą zaliczkę za styczeń 2020. System zbierze zapisy z roku 2019 i doliczy do zapisów stycznia 2020 roku. Zaliczkę zapisz. Jeśli zapłaciłeś zaliczkę za grudzień 2019 roku w styczniu, to zapisz ją jako przedpłatę na podatku CIT.

Zaliczkę rozliczysz z naliczonym podatkiem CIT w menu Płatności > Transakcje > Podatki Rozliczenie > Nowa płatność. W kolumnie Klient/Dostawca zaznacz tylko transakcje związane z podatkiem CIT.

Na liście naliczonych zaliczek na podatek CIT zobaczysz rozliczenie w kwocie 600 zł.

W kolejnej zaliczcie zostanie uwzględniona przedpłata 600 zł i o tę kwotę zostanie pomniejszona wymagana płatność zaliczki na podatek CIT.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości:

Odwiedź też naszą stronę 360 Księgowość.

Pozdrawiamy!

Zespół 360 Księgowość

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?