1. Wycena należności walutowych do bilansu
Aby dodać wycenę bilansową należności na początek przejdź do menu Sprzedaż > Raport zadłużenia Klienta, wybierz opcję Koniec poprzedniego roku, użyj guzik Otrzymaj raport.
Raport jest generowany wg waluty, pobierz raport do XLS, następnie otwórz raport i z listy faktur usuń te w walucie PLN, zostaw tylko walutę zagraniczną.
Dodaj kolumny w których umieścisz aktualny kurs waluty z dnia przeliczenia.
Każdą taką różnicę dodaj jako fakturę sprzedaży, bez VAT w walucie PLN. Konto które
wykorzystasz na dokumencie musi być kontem Wyceny bilansowej NKUP/NPP, możesz je
dodać w planie kont. Poniżej przykład konta przychodów bilansowych.
Dodaj artykuł.
Dodaj dokument sprzedaży.
Zaksięgowany dokument nie będzie wykazany w VAT, będzie natomiast zmniejszał wartość waluty po przeliczeniu na PLN, wg kursu bilansowego. Tutaj jest dokument Faktura, ale można wybrać np. Nota.
Aby w nowym roku odwrócić tę sytuację, wystarczy przejść do tego dokumentu, i zastosować opcję Utwórz korektę. Po dodaniu dokumentu korygującego zapis, należy przejść do menu Płatności > Transakcje > Klient/ Dostawca – rozliczenie i połączyć je aby nie było zaległej płatności na liście.
2. Wycena zobowiązań walutowych do bilansu
Wycenę bilansową robimy analogicznie do tego co jest opisane dla należności. Raporty tworzymy w menu Zakupy > Raport zobowiązań.
Pobieramy do XLS, modyfikujemy zgodnie z opisem przedstawionym dla wyceny należności. Dodajemy dokument zakupu dla kontrahenta, w walucie PLN, bez VAT.
Uwaga!
Celem zaksięgowania zarówno kosztów jak i przychodów na jedno i to samo konto, można w artykule, które opisaliśmy w pierwszej części instrukcji, zmienić używanie z dokumentów Sprzedaży na Sprzedaż i Zakupy. Jeśli chcemy wykazać koszty różnic kursowych bilansowych na koncie innym, to możemy je założyć i wykorzystać w dokumencie zakupu.
Wykorzystamy wtedy ten sam artykuł dla faktury sprzedaży i zakupu. Księgowanie różnic powstanie na jednym koncie.
Odwrócenie księgowania w roku kolejnym następuje tak samo jak w przypadku należności, poprzez opcję Utwórz korektę oraz rozliczenie tych dwóch dokumentów.
Po zapisaniu wszystkich dokumentów z wyceną, sprawdzamy saldo konta, w naszym
przypadku nr 76550. Jeśli saldo jest nie po tej stronie co powinno, jak na poniższym
przykładzie, to musimy zmienić w karcie tego konta, wykazując w Rachunku Zysków i strat zamiast w przychodach finansowych, w kosztach.
Saldo po zmianie w karcie konta.
3. Wycena bilansowa w PK
Jeśli nie chcesz dodawać dokumentów dla poszczególnych kontrahentów, możesz po dokonaniu wyceny bilansowej w pliku XLS, dodać w menu Finanse > Polecenie księgowania zapis dla należności i zobowiązań, który będzie zawierał konta 20000 Rozrachunki z klientami oraz 21000 Rozrachunki z dostawcami, jednak to rozwiązanie zmieni tylko wartość w PLN na koncie, natomiast wartość w PLN należności i zobowiązań dla poszczególnych kontrahentów już nie.
Wybór metody należy do Ciebie.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania:
napisz do nas: pomoc@360ksiegowosc.pl
zadzwoń do nas: +22 30 75 777
skorzystaj z czatu
Odwiedź też naszą stronę 360 Księgowość
Pozdrawiamy!
Zespół 360 Księgowość