Przejdź do głównej zawartości
Wszystkie kolekcje360 KsięgowośćPełna księgowośćPłatności
Rozrachunki z właścicielem lub udziałowcem
Rozrachunki z właścicielem lub udziałowcem

Dowiesz się jak rozliczać zapłaty za faktury, zaliczki czy inne wydatki.

Małgorzata avatar
Napisane przez Małgorzata
Zaktualizowano ponad 3 miesiące temu

Rejestracja udziałowca lub współwłaściciela

Aby móc wprowadzać rozliczenia z współwłaścicielem lub udziałowcem, najpierw należy utworzyć konto w Planie kont. W menu Ustawienia > Ustawienia finansów > Plan kont zakładamy nowe konto klikając Nowe konto, pojawi się karta nowego konta. W przypadku większej ilości współwłaścicieli można utworzyć konta tak, aby można było je łatwo zidentyfikować, np. wg Imienia i Nazwiska.

Kod – numer konta z wzorcowego planu kont, np. 24090

Nazwa – Napisz nazwę konta np. Jan Kowalski lub współwłaściciel.

Typ konta – Wybierz typ konta. Domyślny rodzaj konta to "Analityczne".

Bilans/Rachunek Wyników – Wybierz odpowiednie konto z bilansu. Tutaj wybierz Sekcję III. Pkt 1. podpunkt a) Zobowiązania wobec jednostek powiązanych > do 12 mcy. 

Rachunek Przepływów pieniężnych - wybierz odpowiednią pozycję z listy.

VAT – Wybierz stawkę podatku, która będzie automatycznie podpowiadać się podczas tworzenia faktur lub innych zapisów w systemie.

Deklaracja VAT – Należy podać, czy transakcje powiązane z tym kontem mają być zadeklarowane w sprzedaży lub zakupie, lub jako nieopodatkowane.

Użyte w formie płatności – wybierz czy dane konto będzie brało udział w procesie płatności, np. konto 24090 będzie używane jako płatność przy księgowaniu faktur zakupu i rozliczeniu płatności dokonanej przez udziałowca (wspólnika). Tutaj mamy wybrane Faktury zakupu + Rozrachunki z Pracownikiem.

Dział /Konto kosztów/Projekt – Jeśli zaznaczysz, że wybranie Działu lub Konta kosztów lub Projektu przy danym koncie jest obowiązkowe, a następnie zaksięgujesz transakcję do określonego konta za pomocą dokumentu to wybór alokacji kosztów lub projektu lub działu będzie obowiązkowy.

Pokaż na pulpicie – zaznaczając opcję "Pokaż na pulpicie" to to konto zostanie wyświetlone na pulpicie, po zalogowaniu do programu.

Aby dodać nowe konto, naciśnij Zapisz aby nie zapisywać wprowadzonych danych kliknij Anuluj.

WAŻNE!

W głównym widoku planu kont, w kolumnie "nie aktywny" możesz zaznaczyć konta, które nie będą używane w twojej księgowości. Podczas wprowadzenia transakcji, można tylko wybierać aktywne konta, czyli te, które nie mają zaznaczenia w kolumnie "nie aktywny".

Wpłata środków od udziałowca lub współwłaściciela

W menu Płatności > Transakcje > Bank lub Kasa > Inne przychody wybieramy utworzone konto udziałowca lub współwłaściciela np. 24090 – Współwłaściciel. Uzupełniamy kwotę oraz identyfikację płatności. Zapisujemy.

Wypłata środków udziałowcowi lub współwłaścicielowi

W menu Płatności > Transakcje > Bank lub Kasa > Inne rozchody wybieramy utworzone konto udziałowca lub współwłaściciela np. 24090 – Współwłaściciel. Uzupełniamy kwotę oraz identyfikację płatności. Zapisujemy.

Zapłata za fakturę przez współwłaściciela lub udziałowca

W menu Zakupy > Faktury i inne dowody zakupu > Nowy rachunek dodajemy fakturę zakupu, ale w polu Zapłacono wybieramy Współwłaściciela, czyli utworzone przez nas konto 24090 z oznaczeniem w polu Użyte jako typ płatności pojawi się na liście form płatności na fakturze zakupu.

Kwota zapłacona zostanie zarejestrowana na koncie 24090 - Współwłaściciel (po dodaniu płatności system tworzy przeksięgowanie). Wobec dostawcy nie będzie już zobowiązania. Zapis na koncie 24090 możemy zobaczyć w menu Finanse > Zestawienie obrotów i sald Wybieramy odpowiednią datę i klikamy Otrzymaj raport.

Poprzez kliknięcie w podświetlony numer konta możemy zobaczyć operacje zapisane. Podgląd zapisu na kontach można uzyskać poprzez kliknięcie w numer transakcji „PN”. Na koncie będą również widoczne inne operacje księgowane na koncie właściciela. 

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości:

Odwiedź też naszą stronę 360 Księgowość

Pozdrawiamy!

Zespół 360 Księgowość

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?