Przejdź do głównej zawartości
Płatności w pełnej księgowości
Aleksandra avatar
Napisane przez Aleksandra
Zaktualizowano ponad 8 miesiące temu

Transakcje

Odnotowuj operacje na rachunku bankowym lub w kasie przechodząc do Płatności > Transakcje. W tym widoku zobaczysz wszystkie rachunki bankowe oraz kasy. Aby dodać nową płatność wybierz Nowa płatność w oknie konkretnego banku lub kasy.

Nowa płatność

Dodaj nową płatność. Wybierz: Płatności > Transakcje > (W oknie Banku lub Kasy) Nowa płatność

Rodzaj transakcji – wybierz jedną z następujących opcji:

  • Rozrachunki z klientami – faktury I inne dowody sprzedaży

  • Rozrachunki z dostawcami – faktury I inne dowody zakupu

  • Inne rozchody – np. prowizje bankowe

  • Inne przychody – np. odsetki od rachunku bankowego

Data – wprowadź datę płatności

Numer dokumentu – po zapisaniu dokumentu, program automatycznie uzupełnia to pole. W razie potrzeby można dodać numer dokumentu lub nazwę w tym polu przed zapisaniem płatności, (np. numer wyciągu bankowego). W takim przypadku po wpisaniu numeru lub nazwy wystarczy kliknąć Enter.

Waluta – wybierz walutę w jakiej rozliczasz dokument, system sam przeliczy odpowiednią wartość na PLN. Wprowadź tylko poprawny kurs euro w polu Kurs waluty.

Rozrachunki z Klientami

Aby rozliczyć fakturę sprzedaży należy przejść do menu Płatności > Transakcje > Okno Banku lub Kasy > Nowa płatność. Jako rodzaj transakcji wybierz Rozrachunki z Klientami. Data transakcji to data rzeczywistej płatności. Numer dokumentu, możesz zostawić to miejsce puste, system nada je samodzielnie, ale możesz również uzupełnić to pole o numer wyciągu bankowego. Wybierz Klienta a w kolumnie Wybierz zaznacz fakturę, za którą wpłynęła płatność. Zapisz operację.

Jeśli płatność jest w mniejszej wartości niż kwota z faktury, najpierw zaznacz kratkę w kolumnie Wybierz a potem zmień wartość w kolumnie Kwota, pole to jest edytowalne. Operację zapisz.

Rozrachunki z Dostawcami

Aby rozliczyć fakturę zakupu należy przejść do menu Płatności > Transakcje > Okno Banku lub Kasy > Nowa płatność. Jako rodzaj transakcji wybierz Rozrachunki z Dostawcami. Data transakcji, to data rzeczywistej płatności. Numer dokumentu, możesz zostawić to miejsce puste, system nada je samodzielnie, ale możesz również uzupełnić to pole np. o numer wyciągu bankowego. Wybierz Dostawcę a w kolumnie Wybierz zaznacz fakturę, za którą zapłaciłeś. Zapisz operację.

Jeśli płatność jest w mniejszej wartości, najpierw zaznacz kratkę w kolumnie Wybierz a potem zmień wartość w kolumnie Kwota, pole to jest edytowalne. Operację zapisz.

Każda płatność będzie widoczna na liście płatności oraz na fakturze zakupu.

Jeśli płatność jest w kwocie większej od dokumentu zakupu różnicę (kwotę nadpłaty), wprowadź w linii Przedpłaty.

Rozliczenia podatków

Aby rozliczyć zapłatę lub zwrot podatku (VAT, CIT, PIT) należy przejść do menu Płatności > Transakcje > Okno Banku lub Kasy > Nowa płatność. Jako rodzaj transakcji wybierz Rozrachunki z Dostawcami. Data transakcji, to data rzeczywistej płatności. Numer dokumentu, możesz zostawić to miejsce puste, system nada je samodzielnie, ale możesz również uzupełnić to pole o numer wyciągu bankowego. Wybierz Dostawcę z listy: Urząd Skarbowy … a w kolumnie Wybierz zaznacz naliczony podatek, który opłaciłeś. Zapisz operację.

Jeżeli nastąpił zwrot z Urzędu Skarbowego, transakcję należy przeprowadzić w ten sam sposób, kwota, która będzie wybrana do rozliczenia pojawi się ze znakiem minus.

Inne rozchody i inne przychody

Transakcje typu Inne Przychody i Inne Rozchody oznaczają transakcje niepowiązane ani z Klientem ani z Dostawcą. Na przykład płatność wynagrodzenia, opłaty bankowe i inne.

Najpierw wybierz odpowiednie Konto z listy rozwijalnej w polu Rodzaj transakcji. W razie potrzeby zmień opis. Dodaj ilość, cenę, dział, projekt lub centrum kosztów (jeśli zostały wcześniej zdefiniowane w programie) oraz stawkę VAT, jeśli jest to wymagane (gdy nie ma VAT wybierz -nie podlega opodatkowaniu).

Zaznaczając opcję Kwota z Vat program przelicza VAT od wartości brutto wpisanej w kolumnie Cena. Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona, VAT jest przeliczany od kwoty netto wpisanej w kolumnie Cena. Stawkę VAT można dowolnie zmienić.

Nazwa partnera lub opis transakcji – Import wyciągów bankowych automatycznie podpowiada opis kontrahenta wraz z opisem transakcji. Możesz samemu uzupełnić opis operacji w oddzielnym polu, jeśli wprowadzasz operacje bankowe ręcznie. Opis operacji jest automatycznie zapisany na koncie bankowym w Księdze Głównej. Tekst dodany do transakcji w Kasie jest automatycznie zapisany na koncie kasy w Księdze Głównej oraz widoczny jest na raporcie z zapisów w Księdze Głównej. Raport ten można stworzyć w module Finanse > Księga Główna.

Aby zachować płatność kliknij Zapisz. Program przygotuje wpis do Księgi Głównej operacji bankowej jako WB-... w przypadku Kasy jako KA-... W prawym górnym rogu pojawi się kafelek Transakcja po jej zapisaniu, na przykład Transakcja WB lub Transakcja KA.

Lista płatności

Sprawdź listę dokonanych płatności. Wybierz: Płatności > Transakcje > Lista Płatności. Każda kasa oraz bank mają swoje oddzielne okno. Aby zobaczyć listę dokonanych już płatności kliknij na Lista Płatności.

Lista płatności w zależności od ilości może być podzielona na strony. Jeżeli chcesz znaleźć konkretną płatność na liście, to skorzystaj z filtrów. Poprzez kliknięcie w ikonę lupy obok nazwy nagłówka kolumny, pojawi się opcja filtrowania. Filtr może zostać usunięty poprzez wybranie opcji Pokaż wszystko.

Aby powrócić do okna głównego wybierz Wybór banku lub kasy.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości:

Odwiedź też naszą stronę 360 Księgowość

Pozdrawiamy!

Zespół 360 Księgowość

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?