Przejdź do głównej zawartości
ZUS Przedsiębiorcy

Ustawienie ZUS i naliczanie składek w KPIR

Małgorzata avatar
Napisane przez Małgorzata
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Ustawienia ZUS

Zanim składki zostaną naliczone należy ustawić informacje w menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS.

Wybierz Dodaj >, aby dodać Dane Właściciela oraz wprowadzić Kod tytułu ubezpieczenia, nr PESEL, wybierz typ dowodu, uzupełnij serię i numer dokumentu. Zaznacz czy dana osoba ma być aktywna w raporcie DRA generowanym do ZUS.

Możesz dodać wyliczenie dla drugiego wspólnika ponownie wybierając opcję Dodaj i uzupełniając dane niezbędne w systemie.

Jeśli któraś opcji cię dotyczy zaznacz odpowiednie pola w tabeli:

Mały ZUS (wybierz ostatni miesiąc okresu ulgowego – maksymalnie 24 miesiące) - okres do kiedy ZUS dla początkującego przedsiębiorcy będzie naliczany. Automatycznie po tym okresie składki zaczną się naliczać w normalnej wartości dużego ZUS-u.

Zatrudnienie w oparciu o umowę poniżej wartości najniższej krajowej - Należy wybrać okres, od kiedy przedsiębiorca zatrudniony jest na umowę o pracę, celem jest nienaliczanie w tym okresie składek społecznych i funduszu pracy tylko naliczenia składki zdrowotnej.

Okres, od którego przysługuje zwolnienie z opłacania Funduszu Pracy – wybierz miesiąc, od którego system nie będzie naliczał Funduszu Pracy.

Opłata za dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeżeli przedsiębiorca zgłosił się do dodatkowego dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, musi zaznaczyć tę opcję oraz wybrać miesiąc i rok rozpoczęcia.

Składka zdrowotna - jeśli podatnik opłaca wyłącznie składkę zdrowotną, musi wybrać ten rodzaj składek, należy określić od kiedy składka zdrowotna będzie naliczana np. Styczeń 2023.

Jeśli korzystasz z opcji Mały ZUS PLUS wybierz opcję > Dodaj ustawienia Indywidualne i uzupełnij wymagane pola > Ustawienia zapisujemy.

UWAGA!

Jeśli zmieniają się składki ZUS – nie dodawaj nowej tabeli w ustawieniach, jedyne co musisz to w miesiącu wystąpienia zmiany przejść do Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS i dokonać zmian.

Wyliczenie Składek ZUS – Duży ZUS

Jeśli płacimy pełne składki w menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS > wprowadzamy Dane właściciela, kod ubezpieczenia, podajemy PESEL i rodzaj dokumentu > tabela pozostaje pusta > Zapisujemy

Po zdefiniowaniu ustawień można przejść do wyliczania należnych składek ZUS.

W związku z faktem, iż składka zdrowotna bazuje na dochodzie przedsiębiorcy pierwszym krokiem będzie sporządzenie wyliczenia podatku dochodowego menu Ewidencja > PIT przedsiębiorcy > Nowe wyliczenie PIT > Zapisujemy

Następnie możemy przejść do wyliczenie składek - menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy > Nowe wyliczenie ZUS > wybierz miesiąc i rok od którego chcesz naliczyć składki

System naliczy składki ZUS. Zapisz je.

Kolejne naliczenia tworzysz bez konieczności wybierania danego okresu, system sam podpowie kolejny miesiąc.

Na liście naliczonych składek pojawi się informacja o wyliczonych kwotach oraz terminie zapłaty poszczególnych składek. Domyślnie w systemie ustawiony jest 10 dzień następnego miesiąca po wyliczeniu składek.

W kolumnie Dodaj płatność możesz wprowadzić informację o dokonanej płatności za składki ZUS. Uzupełnij formę płatności (Kasa lub bank) oraz jeśli data jest inna niż wskazana, zmień również datę płatności, kwota składek również jest edytowalna, w przypadku wpłaty części składek zmień kwotę. Zapisz płatność.

Jeśli po zapisaniu płatności okazało się, iż nastąpiła pomyłka, wróć do menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy, z listy naliczonych składek wybierz tę której dotyczy płatność, kliknij na niebiesko podświetloną kwotę w kolumnie Zapłacono > Potwierdź klikając na Zapłacono/data > w kolejnym oknie będziemy mogli dokonać modyfikacji wybierając Edytuj lub Usuń.

Wyliczenie składek ZUS - Mały ZUS

Aby zostały naliczone składki ZUS w przypadku początkującego przedsiębiorcy, który płaci preferencyjne składki ZUS, należy najpierw przejść do menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS.

W wierszu Mały ZUS (wybierz ostatni miesiąc okresu ulgowego – maksymalnie 24 miesiące) wprowadzamy miesiąc i rok, do którego mają być naliczane preferencyjne składki ZUS. Zapisujemy.

Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego należy zaznaczyć Zaznacz pole, jeśli Cię to dotyczy w kolumnie wiersza Opłata za dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz również wybrać miesiąc i rok, od kiedy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ma być naliczane.

Przechodzimy do menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy > Nowe wyliczenie ZUS.

Po wyliczeniu składek operację Zapisujemy.

Opcje wyliczenia, dodania płatności i edycji płatności są tożsame z opcjami wyliczenia Dużego ZUS. Zobacz rozdział powyżej: Wyliczenie składek ZUS - Duży ZUS.

Wyliczenie ZUS od kwoty dochodu – Mały ZUS Plus

W menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS możliwe jest dodanie okresu rozliczenia najmniejszych składek ZUS wg kwoty przychodu za rok ubiegły. Użyj opcji + Dodaj ustawienia indywidualne oraz uzupełnić dane w tabeli.

Wybierz miesiące danego roku w których będziesz naliczać niższą składkę, wprowadź wartość przychodu za rok ubiegły oraz uzupełnij ilość przepracowanych dni, opcja Minimalna podstawa musi być zaznaczona. Ustawienia Zapisz.

Jeśli w ustawieniach właściciela są zaznaczone dodatkowe pola > odznacz je, inaczej system będzie brał jako domyślne oraz naliczy składki zgodnie z poprzednimi ustawieniami.

Przejdź do menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy i nalicz odpowiednie składki.

Opcje wyliczenia, dodania płatności i edycji płatności są tożsame z opcjami wyliczenia Dużego ZUS. Zobacz rozdział powyżej: Wyliczenie składek ZUS - Duży ZUS.

Opłata za dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Jeżeli przedsiębiorca zgłosił się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego to musi zaznaczyć tę opcję w menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS oraz wybrać okres, od którego składka będzie naliczana.

Po zapisaniu ustawień, należy naliczyć składki za dany okres rozliczeniowy. Składki podstawowe zostaną powiększone o ubezpieczenie chorobowe.

Zwolnienie z opłacania Funduszu Pracy

Jeżeli przedsiębiorcy przysługuje zwolnienie z opłacania Funduszu Pracy to w menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS zaznaczamy opcję Okres, od którego przysługuje zwolnienie z opłacania Funduszu Pracy oraz określamy od kiedy ta składka nie będzie naliczana.

Składka zdrowotna

Podatnik opłacający tylko składkę zdrowotną, aby uzyskać naliczenie tej składki w naszym programie musi w menu Ustawienia > Dane firmy > Ustawienia ZUS zaznaczyć pozycję Składka zdrowotna. W kolumnach Miesiąc i Rok oznaczamy okres od kiedy ta składka będzie naliczana.

Po zapisaniu ustawień należy przejść do menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy i naliczyć składkę za dany okres rozliczeniowy.

Po przygotowaniu wyliczenia wg powyższych wskazówek możemy przejść do menu Ewidencje > ZUS składka zdrowotna i sprawdzić wyliczenia. System wskaże nam dochód narastająco, podstawę do ZUS, składkę do zapłaty.

Aby dodać płatność do składki zdrowotnej przejdź do menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy > Przelicz składki (tak, aby składka zdrowotna pojawiła się w wyliczeniu) i dodaj płatność za składki społeczne, a potem przejdź do menu Ewidencje > ZUS Składki zdrowotne i dodaj płatność do składki zdrowotnej.

Więcej informacji można znaleźć w naszym podręczniku dotyczącym Składki zdrowotnej.

Składki za okres choroby – wyliczenie

W menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy > Nowe wyliczenie ZUS należy wybrać odpowiedni miesiąc wyliczenia składek ZUS oraz uzupełnić ilość dni niezdolności do pracy. Dla przykładu podajmy, że to było 5 dni.

System proporcjonalnie wyliczy składki społeczne oraz fundusz pracy. Składki zdrowotne zostają na tym samym poziomie nawet podczas choroby.

Dodawanie płatności do wyliczonych składek

W momencie zapłaty składki ZUS Ubezpieczenia Społecznego oraz Funduszu Pracy zostaną automatycznie zapisane jako koszt w KPIR w kolumnie 13.

Płatność dodajemy bezpośrednio na liście naliczonych składek w menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy w kolumnie Dodaj płatność.

Lub też w menu Płatności > Transakcje > Bank > Nowa płatność > Rozrachunki z Dostawcami > Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zaznaczamy w kolumnie Wybierz, składki, które zostały zapłacone. Zapisujemy operację.

Po zarejestrowaniu płatności w systemie na liście składek pojawi się dodatkowa informacja o zrealizowanej płatności. Po kliknięciu w kwotę w kolumnie Zapłacono pokaże się dodatkowe okno z informacją o dokonanej płatności.

Składka zdrowotna a koszty

Podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym mają możliwość zaliczenia w koszty części składki zdrowotnej. Każdego roku jest inny limit kwotowy składki zdrowotnej, która moze być zaliczona w koszty.

W systemie taki koszt możemy dodać w miesiącu zapłaty składki zdrowotnej, koszt można dodać w menu Wydatki > Dowód księgowy i wewnętrzny > Nowy dowód księgowy, wybrać kolumnę 13 i zapisać wartość zapłaconej składki.

Składki zdrowotne zapłacone, będą wzięte pod uwagę w procesie wyliczania zaliczki na podatek PIT w menu Ewidencje > PIT Przedsiębiorcy.

DRA - generowanie plików do ZUS

W menu Ewidencje > ZUS Przedsiębiorcy po wygenerowaniu składek za dany miesiąc możesz wygenerować plik DRA, który możesz pobrać i zaimportować w ZUS PUE.

Po otworzeniu naliczonych składek w prawym górnym rogu znajdziesz guzik Pobierz DRA.

W chwili, gdy masz w swoich ustawieniach dane dwóch lub więcej wspólników po najechaniu na ten guzik rozwinie się dodatkowe menu, z którego będziesz mógł pobrać DRA dla każdego wspólnika oraz jedno DRA dla całej firmy.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości:

Odwiedź też naszą stronę 360 Księgowość

Pozdrawiamy!

Zespół 360 Księgowość

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?