Przejdź do głównej zawartości
Wszystkie kolekcje360 KsięgowośćRyczałt
Wyliczanie podatku dochodowego na ryczałcie
Wyliczanie podatku dochodowego na ryczałcie
Aleksandra avatar
Napisane przez Aleksandra
Zaktualizowano ponad 8 miesiące temu

Ogólne informacje

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z najprostszych firm księgowości używana do rozliczania działalności gospodarczej. W tym rodzaju księgowości prowadzi się ewidencję przychodów według stawek podatku w zależności od prowadzonych usług. Wyróżnia się takie stawki ryczałtu jak: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15%, 17%.

Od 01 lipca 2022 wprowadzono zmiany związane z modyfikacją przepisów polskiego ładu. Obecnie 50% kwoty zapłaconych składek zdrowotnych można zaliczyć do kwoty zmniejszającej podstawę opodatkowania. Aby uzyskać odpowiedni efekt w wyliczeniach w programie należy wykonać działania opisane poniżej.

ZUS Przedsiębiorcy

Wyliczenie ZUS przedsiębiorcy powstaje na podstawie ustawień ZUS, opisanych w rozdziale Ustawienia ZUS. Po wyliczeniu składek na 2021 rok i ich opłaceniu odpowiednio składki społeczne oraz fundusz pracy zaliczone są do kosztów a składka zdrowotna w odpowiedniej wartości odliczona od podatku ryczałtowego.

W 2022 roku zasady wyliczenia składki zdrowotnej dla ryczałtu się zmieniły. Dlatego też w wyliczeniu za 2022 rok składek ZUS składka zdrowotna będzie wyliczona wg limitu przychodów. Oznacz to że składka zdrowotna będzie zależała od kwoty przychodu wykazanego w ewidencji.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów podstawa do wyliczenia składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność na zasadach ryczałtu przedstawia się następująco.

  • 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł; (419,46 zł)

  • 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł; (699,11 zł)

  • 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł. (1258,39 zł)

System został zmodyfikowany tak, że w gdy przychód znajduje się w jednym z trzech wyżej wymienionych limitów to składka zdrowotna jest naliczana odpowiednio, w chwili przekroczenia limitu brakujące kwoty są doliczane do bieżącego wyliczenia i wykazywane jako różnica pomiędzy prawidłową składką a naliczoną wcześniej i zapłaconą. Więcej w naszym podręczniku dotyczącym składek ZUS dla ryczałtu.

Podatek ryczałtowy

W menu Ewidencje > Podatek ryczałtowy możesz dodać wyliczenie podatku wg stawek ryczałtu stosowanego w twojej działalności.

Wystarczy dodać nowe wyliczenie a system sam oblicza podatek. Zanim jednak przejdziesz do wyliczenia podatku nalicz i zapłać składki ZUS, ponieważ są kosztem który możesz odliczyć od podstawy opodatkowania. Instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Raport możesz pobrać do PDF lub XLS.

Od 01 lipca 2022 wprowadziliśmy zmiany w wyliczaniu podatku, dodana została linia związana ze składką zdrowotną, będzie ona obejmowała koszty składek zdrowotnych zapłaconych za czerwiec 2022 w lipcu 2022.

UWAGA!

W przypadku gdy podatnik chce aby koszty poprzednich miesięcy były zaliczone do bieżącego okresu np. lipca, należy w menu Ewidencje > dowód księgowy i wewnętrzny wprowadzić dodatkowy dokument na kwotę zapłaconych wcześniej składek.

Po dodaniu takiego dokumentu 50% wprowadzonej kwoty zostanie doliczona do wartości odliczeń od przychodu w wyliczeniu podatku ryczałtowego za dany miesiąc, w którym dokument został dodany.

Dochód/Strata

W tym menu (Ewidencje > Dochód/Strata) zobaczysz wstępne wyliczenie przychodu wg stawek ryczałtu, koszty opłaconych składek społecznych możliwych do odliczenia od przychodu oraz 50% zapłaconych składek zdrowotnych.

Również zobaczysz linię różnic kursowych, jeśli prowadzisz sprzedaż za granicę lub w walucie obcej, to w tym miejscu będą widoczne różnice, które potem należy wprowadzić do ewidencji przychodów w podziale na odpowiednie stawki.

Ryczałt ewidencjonowany to nowy typ księgowości w 360 Księgowość, jako że jest to niejako żywy organizm, każda sugestia i uwaga jest dla nas cenna, prosimy o zgłaszanie pomysłów na poprawienie działania programu oraz propozycje ulepszeń. Postaramy się aby najciekawsze pomysły zostały wprowadzone do programu.

Jeśli masz pytania lub sugestie skontaktuj się z naszym działem wsparcia na email, telefonicznie lub na czacie.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?