Inwestowanie w ETF-y jest obecnie niezwykle popularne wśród inwestorów, głównie za sprawą chęci dywersyfikacji inwestycji i zmniejszenia ogólnego poziomu ryzyka oraz rosnącego zainteresowania wybranymi branżami czy sektorami rynku. Nagły wzrost liczby funduszy ETF miał miejsce w 2020 roku - tuż po rozpoczęciu się pandemii. Ponadto tempo tworzenia nowych funduszy przyspieszyło w 2021 r. i nie wydaje się, aby ten trend miał zwolnić - wartość rynku ETF wynosi obecnie ponad 7 bln USD.
Exchange Traded Fund (ETF) to rodzaj papierów wartościowych, które śledzą dany sektor, indeks, towar lub inne aktywo. ETF-y można kupować i sprzedawać na giełdzie w taki sam sposób jak zwykłe akcje. Konstrukcja funduszu ETF pozostaje dowolna i zależy od strategii jego twórców. W ten sposób ETF może śledzić wszystko - od ceny jednego towaru lub kilku akcji, po duży i zróżnicowany zbiór papierów wartościowych. Fundusze ETF mogą być również skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić ekspozycję na metale szlachetne takie jak złoto, czy na cały rynek towarowy. Fundusze ETF są często nazywane funduszami giełdowymi (exchange-traded funds), ponieważ są one przedmiotem ciągłego obrotu na giełdach papierów wartościowych, podobnie jak akcje spółek giełdowych.
Fundusze ETF posiadają pewne cechy wyróżniające, które sprawiają, że są one odpowiednie zarówno dla doświadczonych inwestorów, jak i dla zupełnych nowicjuszy. Niektóre z najważniejszych cech ETF to:
Elastyczność - ETF-ami można wygodnie handlować na giełdzie, tak jak np. Akcjami spółek giełdowych.
Wycena w czasie rzeczywistym - zawsze znasz aktualny status swojej transakcji, ponieważ ETF-y są notowane na giełdzie
Dywersyfikacja - kupując jeden ETF możesz inwestować w akcje kilku różnych spółek, a nawet w cały indeks jednocześnie
Niskie koszty - opłaty za zarządzanie są nieporównywalnie niższe niż w przypadku klasycznych funduszy
Przejrzystość - wiesz dokładnie, w co inwestujesz, ponieważ wszystkie informacje na temat każdego funduszu ETF są łatwo dostępne